31 Mart 2010 Çarşamba

Evliliğe gelinceee!


Geçtiğimiz Perşembe Kadıköy Halk Eğitim Merkezi' nde gittik bu oyuna. Gitmeyeli yıllar olmuş oraya, ilkokulda lisede falandım belki de. Halk eğitim merkezi deyince daha köhne bir salon bekliyor insan. Ne bileyim biletleri folklör kıyafetli tipler kesmeli, kesif bir tuvalet kokusu her şeye eşlik etmeli falan. Sanki halk sadece halay çektirilerek eğitilirmiş gibi bir inancım varmış demek. Tuvalet alışkanlıklarımıza ise, değinmek dahi istemiyorum. Neyse dediğim gibi salon gayet güzeldi.
Can Gürzap' ı çok severim. Özellikle Türkan Şoray ile oynadığı Selami Şahin' in 'seninle başım dertte' şarkısının bol bol çaldığı filmi en sevdiğim Türk filmleri arasındadır. Nurseli İdiz de sevdiğim bir kişiliktir, hükümet gibi kadın daha ne olsun. Diğer iki oyuncuyu tanımıyordum, tanıştığımıza memnun oldum. İsimlerini de yazayım tam olsun. Yağız Tanlı ve Burcu Gül Kazbek.
Nurseli İdiz ve Can Gürzap evli çifti oynuyor. İkisi de hemcinslerine kadın-erkek ilişkileri konusunda konferanslar veren iki akademisyen. Gayet yolunda ve huzurlu görünen bir evlilikleri var. İsveç' ten Nobel ödüllü arkadaşlarını ve kızını misafir etmek üzere bekliyorlar. Görüşmeyeli on yıl olmuş. Ufak kızın örgülü saçlarından, kocaman çirkin ayaklarından bahsediyor Can Gürzap, gülüşüyorlar. Derken kapı çalıyor, içeri bir afet-i devran giriyor. Meğer bizim örgülü, koca ayaklı kız Venüs' e dönmüş, minicik kırmızı elbisesi ile hepimize göz kırpıyor. Delville çiftinin evine saatli bomba gibi düşüyor ve olaylar böyle gelişiyor.
Tek eşliliği her iki açıdan da sorguluyor oyun. Nurseli İdiz ve Can Gürzap konferanslarında hemcinslerine anlattıkları ile bakış açılarını daha iyi anlamamızı sağlıyorlar. Gerçekten çok beğendiğim bir oyun oldu deyip bitirecektim ama bir dakika: Can Gürzap' ın konferanslarından birinde belirttiğine göre  Batı Afrika' da Ashanti kralının tam 3333 tane eşi varmış. Oha be kardeşim her gün biriyle beraber olsan bir kadına tekrar sıra gelene kadar yaklaşık on yıl geçmesi gerek. Bu karıların seni kesin boynuzluyordur, haberin olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder